Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej - Przeczytaj całość - Kliknij, aby otworzyć - Poznaj więcej szczegółów - Przeczytaj więcej tutaj - Poznaj więcej - Kliknij, aby przeczytać - Odwiedź stronę tutaj - forum-lotnicze.pl - Więcej informacji
Badanie neurologiczne
17 lipca 2014, Doktor No comments
Badanie neurologiczne stanowi zawsze niezbędne uzupełnienie klinicznego badania ortopedycznego. Oczywiście elementy badania neurologicznego uwzględnia się zawsze w rutynowym badaniu narządu ruchu (ruchy czynne w stawach, siła i napięcie mięśni, utrzymanie postawy ciała itp.), ale z powodu doniosłości klinicznej badanie neurologiczne musi być dodatkowo przeprowadzone według określonego schematu.
Rwa kulszowa najczęściej dotyczy jednej nogi, z tym że przy centralnym tyłoprzemieszczeniu jądra krążka międzykręgowego objawy mogą występować w kończynach dolnych naprzemiennie. Do zaburzeń czucia lub osłabienia siły mięśniowej dochodzi w miarę narastania tyłoprzemieszczenia jądra gdy ucisk korzenia przeważa nad jego rozciąganiem, może dochodzić do rozległych zaburzeń czucia i ruchomości kończyny. Z czasem zmaltretowany korzeń ulega zmianom włóknistym, czemu towarzyszy zmniejszenie bólu na rzecz zaburzeń czucia i ruchomości kończyny. Wykrywanie ucisku korzenia umożliwia objaw Lasegue’a. Kąt unoszenia kończyny zależy od stopnia uciśnięcia czy rozciągnięcia korzenia przez tyłoprzemieszczone jądro miażdżyste. Ponadto ból występuje po stronie zdrowej jako ból z przeniesienia.
BĘBNICA
20 lutego 2014, Doktor No comments
B ę b n i c ą (meteorismus) nazywamy wzdęcie brzucha spowodowane gromadzeniem się gazów w jelitach w wyniku rozkładu bakteryjnego resztek pokarmowych. Gazy te częściowo wchłaniane są do krwi i wydalane z powietrzem oddechowym. Nadmiar ich zostaje wydalony przez odbyt. Warunkiem sprawnego wydalania nadmiaru gazów jest właściwa czynność ruchowa jelit i dobre napięcie tłoczni brzusznej.
Już w warunkach fizjologicznych spotykamy się ze wzdęciami, zwłaszcza przy diecie bogatej w błonnik, gdy usuwanie gazów nie nadąża za ich wytwarzaniem.
Ból promieniujący
7 maja 2014, Doktor No comments
Ból promieniujący, wywołany ruchem, uciskiem lub opukiwaniem. W ostrych stanach bólowych silny ucisk, ruch lub opukiwanie dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego może wywołać przeniesienie bólu wzdłuż nerwu kulszowe- go . Zbliżoną wartość rozpoznawczą mają także tzw. bolesne miejsca uciskowe w przebiegu nerwów przykręgowych i wyraźne pola przeczulicy bólowej na skórze. Niestety, wszystko to nie upoważnia do lokalizacji (dokładnego wskazania segmentu rdzeniowego) ogniska chorobowego (kręgosłup, rdzeń, opony, korzenie). Nieco inna sytuacja zachodzi przy diagnostyce bólów promieniujących, szczególnie w czasie kaszlu, kichania lub defekacji. Ustalenie drogi i zasięgu rozprzestrzeniania się bólu korzeniowego umożliwia dość dokładne zlokalizowanie objętego chorobą segmentu.
Wystąpienie bólu stanowi wartościowy objaw potwierdzający uszkodzenie krążka z uciskiem na korzeń oraz dowodzi, że korzeń ten jest silnie podrażniony. Niestety objaw ten występuje jedynie u 10-20% chorych z uszkodzeniem krążka międzykręgowego połączonego z rwą kulszową i często tylko w okresie ostrego podrażnienia korzenia. Ponadto brak tego objawu nie wyklucza istnienia podrażnienia korzenia przez tyłoprzemieszczone jądro miażdżyste.